SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial
 
AcasaPortalForumUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax

In jos 
AutorMesaj
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Empty
MesajSubiect: Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax   Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 11:56 am

In felul acesta se fac Mufele F la un cablu Coax de antena. Aici fiecare are metoda sau mai bine zis obisnuinta sa dar chiar daca eu tai mai mult din cablu atunci cand fac Mufele si apoi ajustez exact la necesarul lor, doamna din imgine (cred ca este o doamna dupa unghii, cu toate ca in ultima perioada nu mai suntem siguri de nimic Very Happy ) arata exact operatiunile necesare executarii corecte ale lor.
PS. Dupa ce ati facut Mufa uitati-va bine inauntrul ei sa nu fie vre-un fir de tresa care atinge miezul si puteti deasemeni sa fixati Mufa de cablu cu putina banda izolanta, mai ales pentru Mufele de exterior, pt a nu fi smulse de vant cu timpul, sau pt ca umiditatea sa patrunda mai greu intre ele si cablu.


Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Eqxct2


Ultima editare efectuata de catre antenutze in Sam Mar 05, 2016 6:39 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Empty
MesajSubiect: Mufele pentru Exterior   Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 4:04 pm

Spuneam cuiva anterior de mufele "F" care sunt pt "exterior" si ca sa se inteleaga mai bine ce inseamna asta vezi poza de mai jos unde este o mufa de exterior (asamblata pe un cablu de exterior).
Aceasta mufa atunci cand o strangem pe sistemul de prindere a unei piese satelit (DiSEqC, LNB, etc etc) cauciucul din fata ei va acoperii in intregime filetul mufei tata a piesei dar in acelasi timp va face masa cu piesa respectiva nepermitand apei sa intre la interior.(inelul zimtat face corp comun cu cauciucul din fata si atunci cand strangem fisa numai cu ajutorul acestui inel, cauciucul din fata inainteaza odata cu infiletarea si la capatul filetului se lipeste de masa corpului piesei, astfel umiditatea nu mai poate patrunde inauntru)
Majoritatea problemelor pt piesele din exterior sunt cauzate de umiditate (oxidare, sau chiar scurtcircuitare) si in acest fel evitam acest lucru si facem ca instalatia exterioara sa treaca peste ani cu usurinta si in conditii bune de functionare. Mai amintesc ca mufa este facuta prin "strangere"(compresie) cu un cleste special deci aproape imposibil sa se smulga de pe cablu. (evident ca nu se mai poate refolosii pt ca nu poate fi scoasa de pe cablu)

Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax F10 Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax F10

cam asa arata cand se strange pe LNB, devine f etans:

Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Flnb10 Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Thickb10


Ultima editare efectuata de catre antenutze in Vin Aug 12, 2016 3:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Empty
MesajSubiect: Re: Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax   Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Icon_minitimeVin Aug 12, 2016 3:25 pm

Un video care exemplifica cum se fac aceste mufe de exterior sau eventual Mufele de Compresie:

Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Empty
MesajSubiect: Re: Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax   Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Icon_minitimeVin Noi 24, 2017 5:18 pm

am folost recent pt tabloul meu satelit mufele CABELCON (self instal) si as vrea sa spun ca sunt f calitative poate dintre cele mai calitative care le-am folosit vreodata si in acelasi timp f usor de facut, avantajul find ca nu trebuie cleste de compresie. dar cel mai bine se vede din video de mai jos, tipul a reusit sa smulga mufa de pe cablu dar eu nu am reusit chiar daca am tras suficient de tare. sunt foarte bune deoarece sunt mai mici decat mufele de compresie si se preteaza bine la spatiile inguste (DiseqCuri LNBuri etc):

Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Empty
MesajSubiect: Re: Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax   Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CABLUL COAXIAL
» Pierderi provenite de la "Pass Cablul"
» Satelit plus Cablu Tv pe un singur Cablu Coax, cum ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SATELITUL :: SATELIT :: SAT 4 ALL-
Mergi direct la: