SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial
 
AcasaPortalForumUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Voi reusi sau nu ?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Timom.Max




Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/03/2018

Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitimeMier Mar 07, 2018 11:39 am

Locuiesc in Germania si de o luna de zile am schimbat locuinta . La vechea locuinta reuseam sa receptionez canalale romanesti de pe Intelsat 10 02 cu o antena normala cu diametrul de 80cm !! La noua locuinta nu am voie si nici nu as avea unde sa o montez !!!Am cumparat o antena plata Selfsat H50 D1 iar fabricantul spcifica in instructiuni ca are capacitatea de receptie precum a unei antene de 80cm . Am gasit satelitul Intelsat cu semnal 75-77 dar nu imi intra toate frecventele, doar cele de 3300 pana la 3800. Am facut asta cu un reciver cumparat de aici si care imi permite sa scanez orice satelit. Datele tehnice sunt:
Input Freq: 10,7 -- 12,75 GHz
Output Freq: 950-- 2150 MHz
Polarisazion : Dual Linear (V,H)
Antenna Gain: 36,1 dBi
Oare care sa fie cauza? Va multumesc !
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Re: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitimeMier Mar 07, 2018 11:55 am

ce spun ei ca este echivalenta cu un ofset de 80cm sunt baliverne dar se poate receptiona cu ea programele de pe Thor. eu cred ca nu este reglata bine antena.
Sus In jos
Timom.Max




Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/03/2018

Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Re: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitimeMier Mar 07, 2018 12:35 pm

multumesc mult pentru raspuns , voi incerca si la o alta locatie unde ar fi 100% deschidere spre satelit! Aici am un brad cat blocul de inalt si receptia nu e prea buna ! Aici unde sunt acum e o antena comuna pe bloc si i-am rugat sa ma lase sa pun inca un lnb pt Intelsat ,conectare apoi in multiswitch-ul blocului si primeam semnalul direct in camera si cu DiseqC rezolvam problema dar nici nu au vrut sa auda !!! Adevarul e ca in Germania, vrei nu vrei ,trebuie sa accepti ceea ce vor ei si doar ei au voie sa faca ceea ce vor prin alte parti ! Multe salutari din partea mea!!!!
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Re: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitimeMier Mar 07, 2018 3:19 pm

cu multswitch si diseqc nu mergea, dar daca spui ca ai obstacol in fata nu e bine pt receptie.
uite aici un post pt asa ceva: https://satelit.forumgratuit.ro/t208-cum-aflam-daca-un-obstacol-poate-influenta-receptia-optima-a-antenei
Sus In jos
Timom.Max




Mesaje : 3
Data de inscriere : 07/03/2018

Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Re: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitimeJoi Mar 08, 2018 8:53 pm

în cele din urma am reusit sa gasesc satelitlul Intelsat 10 02 cu Selfsatul H50 D1 si acum mai trebuie sa gasesc doar o solutie pentru a prinde antena pe pervazul geamului . Calitatea e cam 80 si semnalul 60-61 suficient sa prind toate canalele .Deci sunt bune si aceste antene pentru cei ce vor programele romanesti in Germania ! Am vazut pe unele forumuri ca multi nu prea erau increzatori . Poate depinde si de locatie , eu locuiesc in Stuttgart. V-am scris ca am reusit gandindu-ma ca poate mai intreaba cineva si e bine de stiut. Dar m-am chinuit putin , e mai greu decat cu o antena ofset ! Si m-a ajutat mult o aplicatie pt Iphone care a fost destul de exacta in gasirea satelitului Sat Scope se numeste. Sunt curios sa vad cum se comporta antena la un cer innorat sau cand ploua !!! Toate cele bune va doresc si sa auzim numai de bine!!!!
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Re: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitimeVin Mar 09, 2018 10:52 am

ma bucur ca ai reusit si ca ne-ai dat si un fedback. da, cand ploua sunt f sensibile, sa ne spui ce se intampla si la ce fel de ploaie. numa bine!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Voi reusi sau nu ? Empty
MesajSubiect: Re: Voi reusi sau nu ?   Voi reusi sau nu ? Icon_minitime

Sus In jos
 
Voi reusi sau nu ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SATELITUL :: SATELIT :: SAT 4 ALL-
Mergi direct la: