SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.

Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial

AcasaPortalForumInregistrareConectare

Distribuiţi | 

EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2

In jos 
AutorMesaj
antenutze
Admin

Data de inscriere : 01/02/2016

MesajSubiect: EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2   Vin Mar 23, 2018 12:02 pm

Editor de canale pentru E2 - Neutrino - AzBox - Spark - Spark2 - GiFly: DogSettings

Un Editor de Canale gratuit foarte simplist dar eficace pe care l-am probat recent si care merita avut in calculator mai ales ca este o varianta USB (adica nu se instaleaza in PC doar se executa din dosarul respectiv).
Programul se poate incarca de AICI (stanga cu litere mici: "Scarica il file ver.xxx)
Pentru a incepe treaba cu acest program prima operatiune este sa faceti un profil din Butonul Configurare unde trebuie sa puneti adresa IP a receptorului si restul lasati cum este (numai daca aveti password la réceptor atunci scrieti si passwordul) si SAVE.

Apoi dati o incarcare de pe receptor from Decoder si recuperati canalele, satelitii, TPurile, Listele de Favoriti,etc.
Dupa care urmeaza modificarile care le doriti, chiar si recuperarea de pe Internet a programelor satelitilor si la sfarsit transferarea lor pe receptor cu butonul to Decoder sau inregistrarea intr-un dosar de pe calculator.

Sus In jos
antenutze
Admin

MesajSubiect: Re: EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2   Vin Mar 23, 2018 1:47 pm

Pentru a fi mai pe intelesul nostru am facut si traducerea in româneste (si in franceza). Dupa ce dezarhvati fisierul introduceti Romanian.lng in dosarul DogSettings si de la Configurare alegeti lmba româna - Salvati si gata.
Incarca fisierul de AICI (româna) sau AICI (franceza)
Sus In jos
antenutze
Admin

MesajSubiect: Re: EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2   Dum Mar 25, 2018 8:16 pm

e-Chanellizer

e-Chanellizer este un Editor de Canale Enigma 2 mai special decat multe din Editoarele de canale existente, mai ales ca este gratuit si in acelasi timp este un soft deschis.
Pentru al incarca o puteti face de pe situl : http://echannelizer.com/  (apasati pe HOME PAGE daca nu se deschide direct) pentru a avea ultima varianta.

Nu ma fac o descriere a functionalitatilor lui deoarece le puteti vedea pe sit dar am sa scriu in cateva randuri cum puteti incepe repede folosirea programului.
Dupa ce a fost instalat in calculator si apasati pe NEW in fereastra care se deschide aveti in coltul dreapta sus cateva butoane ca in imaginea de mai jos:
READ (pt a citii datele din receptor), WRITE (pt a rescrie datele in receptor), PROFLES (unde faceti un profil al receptorului):

Prima operatiune este sa faceti un Profil deci apasam pe butonul Profils unde dam un nume profilului (numai daca avem mai multe receptoare daca nu lasam asa) si Host IP scriem IPul receptorului, restul lasat cum este si OK.

Dupa aceasta putem apasa butonul LIRE si vom avea in fereastra din stanga toate canalele din receptor iar in cea din dreapta Listele de Favoriti.
Nu am sa intru in detalii deoarece fiecare trebuie sa-l butoneze putin ca sa vada cum si ce se poate face cu acest program complex dar as vrea sa scriu despre o functie care intradevar mi-a placut.
Cand apasam pe icoana dinaintea unui program din lista generala (dreapta) sau din Lista de Favoriti (dreapta) se deschide un player (VLC) unde se poate urmarii Live programul respectiv. O functionalitate foarte utila deoarece multe din programele din lista generala nu sunt la zi sau eventual sunt criptate si nu se pot deschide iar aceasta functiune ne poate ajuta ca sa stim pe care dintre ele le bagam in Lista de Favoriti, eventual pe care le scoatem din Lista de Favoriti.

PS daca voi avea timp pote voi face si traducerea in româna a programului.
Sus In jos
antenutze
Admin

MesajSubiect: Re: EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2   Lun Apr 16, 2018 11:20 am

varianta noua de e-chanallizer vedeti pe situl dat mai sus
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2   

Sus In jos

EDITOARE de CANALE - ENIGMA 2
Sus