SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial
 
AcasaPortalForumUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Protectii sau aparatori pentru LNB-uri

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Empty
MesajSubiect: Protectii sau aparatori pentru LNB-uri    Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Icon_minitimeVin Feb 05, 2016 3:05 pm

Chiar daca stim cu toti ca pe timp ploios sau pe ninsoare orice artificiu am face este greu sa mentinem semnalul la nivelul lui obisnuit, datorita interpunerii norilor intre satelit si LNBurile antenelor, totusi unele aparatoare din plastic puse deasupra LNBurilor ajuta suficient impotriva umiditatii incat aceste aparatoare sa merite a fi luate in calcul.
Am sa scriu cate ceva despre 2 sisteme de aparatori de protectie pt LNBuri pe care eu le folosesc cu succes impotriva ploi sau ninsorii.
Cum pretul primei aparatori care se comercializeaza este destul de piperat am sa pun si o schema de constructie, foarte usor de executat de cineva care nu-si da cu ciocanul peste degete atunci cand bate un cui.
sa incep cu poza primei aparatori care arata cam asa:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  C110

si schema ei originala:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Sch11

dar si schema facuta de mine pt a putea fi executata:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Caciul12

CONCLUZIE:
Aceasta protectie pe care o folosesc, pe timp ploios sau pe ninsoare este destul de eficienta, pe frecvente cu semnal f slab unde la prima ploaie semnalul disparea, cu ajutorul acestei solutii se mai poate receptiona ceva.
Problema este ca LNBul este mai protejat, mai uscat, sau eventual mai putin umed si evident ca este mai bine cu aceasta protectie decat fara ea, chiar si pt soare puternic este ok, LNBul nu se mai incalzeste atat de tare ca inainte (asta cu varianta plasticului original care are o foita anti UW pe el de unde si culoarea aceia mai albastruie).

A doua solutie este protectia de LNB individuala, daca vreti inventata de OCTAGON si folosita de mine inainte sa o vad la ei cu o alta improvizatie:
Aceasta solutie individuala este foarte utila pt antenele mutli-satelit (de exemplu WaveFrontier):
Originala de la Octagon:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Octagon-Cap-365

si cea folosita de mine facuta dintr-un pet de plastic de la ICETEA marca Arizona deoarece avea cam aceiasi grosime la gatul petului ca si suportul LNBului +-4cm:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Pet10

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Ari10

As concluziona ca aceasta a 2a solutie este cu putin mai ineficienta ca prima dar destul de acceptabila in conditiile de umiditate excesiva.
Am pus aceasta protectie si pe antene fixe cu 1 LNB si pot spune ca este un lucru bun, mai ales ca recent am descoperit si peturi de 1L de Arizona Ice Tee care se preteaza mai bine pt antenele cu 1 LNB.
Cam asa trebuie sa arate peturile (0.33L si 1L) taiate, inainte de a le monta pe LNBuri:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Be6jit


Despre acest subiect as spune ca cei care citesc despre asta sunt impartiti in doua grupuri de discutie: primul cei care le folosesc si care declara in totalitate ca sunt multumiti de acest sistem si ca imbunatateste pe timp ploios receptia (evident nimeni nu se asteapta la miracole dar este o imbunatatire vizibila) si cei care nu le au si nu le folosesc care sunt sceptici si chiar impotriva acstui sistem, bazandu-se pe niste teorii imaginare de aceia vreau sa specific ca mai intai trebuie probat si apoi venit cu comentariile de rigoare.


Ultima editare efectuata de catre antenutze in Mier Iun 01, 2016 4:59 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
vik007




Mesaje : 2
Data de inscriere : 29/02/2016

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Empty
MesajSubiect: Re: Protectii sau aparatori pentru LNB-uri    Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Icon_minitimeLun Feb 29, 2016 10:50 pm

Super IDEE ...   cred ca o sa incerc    Idea
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Empty
MesajSubiect: Re: Protectii sau aparatori pentru LNB-uri    Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Icon_minitimeMar Mar 01, 2016 10:00 am

cred ca vei fi multumit daca folosesti aceleasi materiale ca cele descrise. in niciun caz sa nu tai la gat vre-un pet de plastic alb si sa-l bagi pe LNB sau vreo punga de plastic cu care sa acoperi LNBul, pt ca va functiona dar va face condens la interior si umiditate inseamna scadere de semnal in timp.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Empty
MesajSubiect: Re: Protectii sau aparatori pentru LNB-uri    Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Icon_minitimeMar Mai 23, 2017 2:56 pm

In pozele de mai jos si un model de protectie usor de realizat, facut mai in graba pt LNBurile subtiri care dupa cum se stie sunt foarte sensibile la ploaie/zapada:

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  111

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  211

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  311
Sus In jos
mihailgherghe




Mesaje : 1
Data de inscriere : 27/02/2018

Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Empty
MesajSubiect: Re: Protectii sau aparatori pentru LNB-uri    Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Icon_minitimeMier Feb 28, 2018 7:59 am

antenutze a scris: bla bla... si care-i intrebarea?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Empty
MesajSubiect: Re: Protectii sau aparatori pentru LNB-uri    Protectii sau aparatori pentru LNB-uri  Icon_minitime

Sus In jos
 
Protectii sau aparatori pentru LNB-uri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Doi sateliti in plus pentru luna mai pentru Galileo
» ARTE in UHD pentru Craciun
» Cum se fac Mufele "F" pe cablul coax
» Program pentru PICON
» Satelit nou Eutelsat pentru 7°E

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SATELITUL :: SATELIT :: SAT 4 ALL-
Mergi direct la: