SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial
 
AcasaPortalForumUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Mut@nt HD1265

In jos 
AutorMesaj
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitimeSam Oct 29, 2016 6:55 pm

Mut@nt HD1265 1265_210
Mut@nt HD1265 1265_110


Mut@nt HD1265 Info10



Fratele mai mic al receptorului Mut@nt HD51 4K de care am scris intr-un alt thread acest HD1265 este printre primele aparate care folosesc HEVC.265 pe E2, cu un procesor Broadcom BCM73625.

Datele tehnice sunt mai jos:

    Broadcom linux OS E2
    CPU dual threaded 750 MHz
    256 MB NAND Flash memory
    512 MB DDR3 memory
    H.265 / MPEG4 – HD
    Single DVB-S2 tuner
    1 x cardreader
    USB2.0
    100/10 Mbit LAN-connection
    4-digit with 7segment display
    HDMI output
    Scart output
    Fast channel change
    Child protection
    EPG – Electronic Program Guide
    Multi OSD menu language support
    SPDIF optical output
    Support subtitle and teletext
    External 12W power adapter
    Support Multi-LNB
    DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 & Usals
    Easy auto and manual channel scan

Aparatul vine cu un OpenPli bazic care are cateva mici scapari mai ales la linkurile de download dar nu este nicio problema de instalat o alta imagine sau chiar un OpenPli complet.
Eu am inceput cu Open ATV, pe care am instalat-o prin procedura USB standard, adica copierea imaginii pe un stic USB, introdus sticul in STB si apoi apasand butonul de Start de pe fatada aparatului si bagandu-l in priza. Butonul START il tinem apasat pana incepe procedura de "flash" dupa care-l eliberam si asteptam linistiti sa-si faca instalarea.
Deoarece sunt destule de scris am sa continui acest Thread cat de curand odata cu testarea aparatului.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Re: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitimeDum Oct 30, 2016 12:21 pm

Dupa cum am spus prima imaagine instalata a fost OpenATV care chiar daca este mai complexa este putin mai greoaie. Nu are rost din nou sa mai descriu cate ceva din aceasta deoarece am mai spus Mihai a facut-o perfect AICI si de data asta tot ce este scris acolo este adaptabil la acest receptor pe aceasta imagine.
Singurul lucru de subliniat ar fi ca dupa instalarea softcamului scris in acel thread pentru a configura Oscamul cu ajutorul browserului adresa este: IPulRECEPTORULUI:83 iar pentru OpenWebif ramane acelasi: IPulRECEPTORULUI:80
Mai mentionez aici ca Oscamul functioneaza corect si nu sunt probleme din acest pct de vedere.
Imaginea redata de aparat este "BUNA" dar in niciun caz nu se compara cu cea redata de Mut@nt HD51 4K care este "Foarte Buna", cum nici preturile dintre ele nu se compara, 85€ pt Mut@nt 1265HD si 200€ pt cel 4K, deci nu putem compara ce nu este comparabil.
Sunetul este OK evident ca pt TVurile noi trebuie trecut printr-un Home Cinema sau vre-o Bara de Sunet care sa imbunatateasca putin calitatea acestuia, dar aici este vorba de ce poate reda televizorul si nu ce scoate aparatul in sine.
Zapingul, instalarea programelor, skinurilor, extensiilor, Etc se face destul de rapid si ofera un oarecare confort din acest punct de vedere, dar nu pot spune acelasi lucru pt scanarea satelitilor.
Tunerul nu as putea zice ca este unul sensibil, pe acelasi program SUPERTENIS HD (HotBird) pe HD51 aste 14.5dB si pe 1265HD este 12.8dB, o diferenta destul de importanta.
USALS si PVR se desfasoara bine si dupa o activitate indelungata aparatul nu se incalzeste excesiv.
Lipsa unei mufe USB in fatada aparatului este un inconvenient mai ales atunci cand aparatul este pus in vreun rack Tv si accesul in spate este destul de anevoios.
Am lasat la sfarsit o remarca pe care am descoperit-o imediat dupa ce l-am pus in functiune, care pt unii poate fi buna pt altii neplacuta, depinde cum privim lucrurile si anume:
- Telecomanda aparatului este aceiasi ca pentru Mut@nt HD51 si lucreaza pe aceiasi frecventa cu cealalta deci inconvenientul este atunci cand avem 2 aparate Mut@nt, cuplate la aceiasi instalatie (cazul meu de test) sau chiar in localuri foarte apropiate (deoarece transmisia este f sensibila si nedirectionala) si atunci cand dorim sa actionam o comanda pt un aparat ea se face si pt celalalt.
Mai amintesc ca aceasta telecomanda mi se pare destul de fragila si gasesc un minus din partea firmei ca nu a adaptat macar in cazul HD51 o telecomanda mai profesionala si nu au separat frecventele de transmisie dintre diferitele tipuri de aparate, deoarece daca ma uit si la celelalte tipuri de Mut@nt este aceiasi telecomanda. Poate unii vor fi multumiti pt ca mai au o telecomanda de rezerva in cazul cand au 2 aparate mut@nt.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Re: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitimeMar Noi 01, 2016 11:23 am

Dupa cateva zile de teste impresia generala despre acest aparat este una destul de proasta, de ce? datorita unor criterii de baza care le iau in considerare cand analizez calitatile unui aparat iar acesta are deficiente tocmai la capitolele la care tin cel mai mult: calittea imaginii si sensibiltatea tunerului.
Eu consider ca nu pot aprecia pozitiv un aparat care are un tuner modest si reda o imagine mediocra, chiar daca in datele tehnice scrie tot felul de minuni si chiar daca la alte capitole se manifesta f bine.
Si as mai vrea sa fac o remarca pentru a nu lassa loc de confuzii si anume ca HEVC 265 nu este sinonim de o redare a imaginii mai buna... si acesta dar si Medi@link 6200 care are HEVC 265 nu redau imagini bune in schimb: Xeobox HDCI+ 7910, Medi@link Black Panther si evident Mut@nt HD51 4K (in ordine crescatoare a calitatii imaginii) au o calitate f buna a redarii imaginii, chiar daca primele doua nu au HEVC. 265.
Cei care cunosc subiectul ar spune: "este evident" dar sunt convins ca mai sunt si altii care cred contrariul, tocmai de aceasta am vrut sa clarific lucrurile.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Re: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitimeVin Noi 04, 2016 8:00 pm

Am sa fac si eu cateva remarci la partea de IPTV pe care a postat-o Mihai la topicul excelent, Ditionar OpenATV Enigma2 de AICI
In primul rand in afara celor 3 metode de a avea un player IPTV mai exita si cea mai simpla si la indemana tuturor care este MEDIAPLAYERUL (1) care este in PLUGIN si se instaleaza odata cu imaginea folosita (OpenATV, OpenPli ...)
Evident ca trebuie sa avem o Lista IPTV in format M3U pe care o punem pe un stick USB si pe care o transferam pe STB dupa ce deschidem Media Playerul (clik pe ea) si ajunge in Filelist(2) si vom vedea in partea dreapta canalele Listei dupa care daca apasam Meniu(3) si alegem una din optiunile de acolo dar cand alegem "Switcch to Playlist selectionarea se poate face in partea dreapta de unde alegem unul din canalele dorite(4) si se deschide in Player. cand ne-am plictisit de urmarit iesim din Player cu "exit" (5) si asta-i tot

(1) Mut@nt HD1265 Mediap10
(2) Mut@nt HD1265 Fileli10
(3) Mut@nt HD1265 Meniul10
(4) Mut@nt HD1265 Player10
(5) Mut@nt HD1265 Exit10

Daca vreti sa deschideti Lista IPTV.m3u cu ajutorul pluginului IPTVworld atunci ea trebuie transferata cu ajutorul FTP (eu folosesc File Zilla Client, gratuit si f bun se cupleaza imediat la receptor introducand IPul receptorului + root  root)  in repertoriul: usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions/IPTV world/playlists   si aici glisati Lista IPTV pe care apoi o veti alege cand deschideti extensia IPTV World, dupa cum a explicat Mihai in threadul din linkul de mai sus
Pluginul IPTV Player nu ma convins deoarece nu stiu limba poloneza si este facut cu predilectie pt polaci.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Re: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitimeSam Noi 05, 2016 3:56 pm

Pentru a face o copie de ecran avem 2 posibilitati diferite:
1. sa instalam pluginul ScreenGrabber cu ajutorul caruia sa facem copia de ecran dupa ce in prealabil am configurat optiunile acestuia (1a);
2. posibilitatea cea mai simpla este fara sa avem instalat pluginul ScreenGrabber, deschidem pe calculator in browser OpenWebif (la adresa punem: IPuldecodorului:80) si in partea stanga a ecranului avem Grab Screenshot cu cele 3 optiuni: Screenshot all, screenshot video si screenshot OSD unde va apare ce este pe ecranul TV la care este cuplat decodorul, apoi clik dreapta pe poza salvam si gata.
Este si posibilitatea de a avea o rezolutie mai buna dedesubtul imaginii din Screenshot.

(1)  Mut@nt HD1265 Sg10

(1a) Mut@nt HD1265 _c000010

(2)  Mut@nt HD1265 Grab10

Am scris cele de mai sus deoarece exista posibilitatea ca pe anumite receptoare pluginul ScreenGrabber sa nu functioneze corect.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Re: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitimeLun Noi 07, 2016 7:05 pm

Am sa mai scriu despre o optiune pe care o avem in OpenWebif si anume BouchetEditor, un Editor de canale/liste de favoriti (buchete) destul de bun unde dupa cum se vede avem cateva optiuni f bune la mijloc si in josul paginii cu ajutorul carora putem face multe operatiuni legate de canalele/listele avute in receptor.
Dar problema pe care vreau sa o aduc in discutie este alta. Am sa ma refer aici la felul cum fac eu pentru a avea un control la canalele, listele de favoriti care sunt in receptor si pe care doresc sa le am sub control deoarece dupa cum se stie atunci cand punem o alta imagine, din varii motive, toate canalele, listele de favoriti sunt pierdute.
Am sa trec peste partea de Scan pe satelitii doriti si ordonarea canalelor in buchete, care fiecare o face cum ii vine lui mai la indemana, (personal dupa ce am scanat tot intai imi pregatesc Listele de favoriti (buchetele) cu numele respective si apoi iau de la A la Z canalele le deschid si ce ma intereseaza introduc in buchetul din care vreau sa faca parte) dar apoi cand totul a fost ordonat cum imi onvine deschid OpenWebif apoi clik pe BouchetEditor (partea stanga jos) si apas pe EXPORT (2)(deapta sus) se deschide o fereastra pt a da un nume la Lista de Export sa salvam.
Aceasta arhiva cu extensia .tar se va salva initial in repertoriul tmp din receptor si cu ajutorul FTP (File Zilla in cazul meu) o copiez pe calculator intr-un dosar numit de exemplu BUCHETE sau cum vreti voi, care trebuie pastrat cu grije.
In cazul in care pt un motiv sau altul punem o alta imagine sau eventual chiar schimbam receptorul cu un altul de acelasi tip sau chiar diferit dar cu Linux nu avem de facut decat sa intram iarasi in interfata OpenWebif a receptorului respectiv si dupa ce am deschis BouchetEditor sa apasam butonul IMPORT(1), alegem pe cel salvat anterior de acolo de unde a fost stocat si apasam RELOAD (3) si avem imediat in receptor toate canalele si listele de favoriti (buchetele) ca cele initiale.

Mut@nt HD1265 Wi12
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mut@nt HD1265 Empty
MesajSubiect: Re: Mut@nt HD1265   Mut@nt HD1265 Icon_minitime

Sus In jos
 
Mut@nt HD1265
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SATELITUL :: SATELIT :: RECEPTOARE HD - UHD-
Mergi direct la: