SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial
 
AcasaPortalForumUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ajutor Toroidala

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 6:47 pm

Am o casa mare cu 6 camere si vreau sa montez o toroidala pe 6-8 sateliti (independent pe fiecare camera)28,2E - 23,5E - 19E - 16E - 13E - 4,8E - 0,8W momentan cam atat.As aprecia un pic de ajutor cu tot ceea ce-mi trebuie (receptoare,lnb-uri,switch-uri etc.) cat mai stabil client cccam,sunt convins ca sunt aici pe forum baieti mult mai avizati ca mine in domeniu.Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Sus In jos
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 6:48 pm

Sper ca am postat unde trebuie....
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 7:20 pm

In primul rand bun venit pe acest Forum!
La rubrica Didactica AICI vei gasii cum se regleaza usor o toroidala WaveFrontier.
Daca vrei sa folosesti 6 receptoare independente in fiecare camera si sa se poata folosii fiecare fara a se incurca unul pe celalalt, atunci folosesti LNBuri Octo si DiSEqCuri 1x8 (6 bucati) si tragi 6 cabluri coax de la antena inspre camerele respective, instalatia find astfel:
de la fiecare iesire dintr-un LNB Octo reglat pe un satelit anume tragi un Coax spre 1 Diseqc (montat pe langa antena (+- 2m de antena dar merge si mai mult pana pe la 7-8m fara pierderi importante) si de la fiecare Diseqc (care va avea sa zicem 6-8 sateliti deci 6-8 cabluri de la LNBuri inspre el) tragi un coax de coborare spre fiecare receptor din camere.
daca nu este clar poti intreba din nou.
Ca sa intelegi mai bine cam asa trebui sa fie instalatia dar eu am desenat doar 3 LNBuri Octo tu vei avea mai multe:

Ajutor Toroidala 2hznvci


PS am sa mut eu dupa ce citesti in alta sectiune la satelit dialog


Ultima editare efectuata de catre antenutze in Dum Feb 07, 2016 7:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 7:43 pm

Este destul de clar,in principiu asa ma gandeam si eu,am citit la rubrica didactica si cred ca am sa ma descurc,daca nu,o sa te mai intreb (mentionez ca n-am mai montat niciodata o toroidala) am montat peste 200 de antene dar circulare,si in general de 1,8m.
Acum ca am lamurit asta poate ma ajuti (din experienta ta care cu siguranta e mult mai vasta ca a mea) cu materialele ce trebuiesc cumparate (ce receptoare,diseq-uri,lnb-uri,etc.)
Sus In jos
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 7:46 pm

scuze,acum am citit PS,ok continuuam in sectiunea satelit dialog
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 7:58 pm

Daca vreai numa 4 receptoare era mai ieftin cumparai LNBuri QUAD si Diseqcuri 1x4 dar asa pt 6 receptoare iti trebuiesc LNBuri OCTO si Diseqcuri 1x8 cat despre cele 6 receptoare asta este alegerea ta si depinde de ce vrei sa obtii de la ele, eu nu cunosc preferintele tale ca sa-mi pot permite o parere.
vezi ca am facut o mica schema mai sus cum trebuie sa fie instalatia ta.
Sus In jos
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeDum Feb 07, 2016 8:17 pm

Multumesc,am vazut schema si am priceput,vreau sa fac aceasta instalatie pentru un prieten si nu pot sa-l lamuresc nicicum sa facem cu 4 receptoare,vrea in toate camerele (living,cele 4 dormitoare si bucatarie)nu-mi bat capul cu el ca n-are rost,daca asa vrea asa o sa-i fac.Receptoarele o sa le folosesc ca si client cccam si ma gandeam ca stii mult mai bine cam care ar fi mai stabil (adica sa nu faca probleme friz-uri sau mai stiu eu ce alte probleme) daca ai putea sa-mi recomanzi ce receptoare,lnb-uri,diseqc-uri etc.as ramane recunoscator.Vreau doar sa-ti stiu parerea.Presupunand ca ai face asemenea instalatie pentru tine (bineinteles daca ai chef si timp sa-ti bati capul cu mine) ce ai alege.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeLun Feb 08, 2016 9:56 am

asta este daca omul asta vrea asta-i faci. ar trebui sa stiu si locul de amplasare al antenei (in ce oras) si ce sateliti vrei sa aiba pt receptie pt ca sa stii o antena WaverFrontier nu ste o antena cu un castig f mare deci trebuie sa fie f bine reglata iar materialele folosite de buna calitate.
Eu pe instalatia mea am LNBuri Inverto Black Ultra (as zice cele mai performante, am scris si despre Teste LNB la Rubrica Teste) ca DiSEqCuri nu este neaparat nevoie de cele mai scumpe, de exemplu BEST Germany sunt f bune (si aici la Rubrica Teste sunt niste comparatii si concluzii, acum nu stiu de unde vei face cumparaturile ca poate nu peste tot exista marfa data ca exemplu de mine, dar daca faci dupa Net nu sunt probleme de asa ceva, unele shopuri sunt f serioase).
In privinta receptoarelor, cum banuiesc ca prietenul tau nu este un expert in materie NU as recomanda unele cu OS, Linux sau chiar Android ci unele cu softuri conventionale. Daca ar fi pt mine eu as opta pt Atlas 200s despre care poti citii la rubrica Receptoare HD sau eventual unul din seria Qviart dar cum am mai spus asta-i alegerea celui care stie ce vrea sa obtina de la receptorul respectiv si nu vreau sa intervin in aceasta alegere.
Sus In jos
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeLun Feb 08, 2016 11:44 am

Multumesc pentru raspunsuri si lamuriri,antena se va monta la 20 km de Bucuresti in localitatea Tandava,ca si sateliti ma gandesc sa-i pun 7 (28,2 E, 23,5E, 19,2E, 16E, 13E, 4,8E, 0,8W) in ce priveste castigul antenei,am citit despre ea destul de mult si pentru prietenul meu e destul de mult(nefiind foarte pretentios pentru ca nu se pricepe absolut deloc) si cred ca pana la urma reusesc s-o reglez (poate si cu putin ajutor).O sa ma gandesc ce receproare cumpar in functie si de banii omului,eu am sa-i prezint cam cum stau lucrurile si o sa vad de ce bani dispune si sper sa iau cea mai buna decizie.Multumesc mult pentru informatii si ajutor si sper sa mai discutam pe viitor.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeLun Feb 08, 2016 1:52 pm

Am pus pe sit si un Program de Calcul pt antene WaveFrontier cu ajutorul caruia poti vedea ce posibilitati de sateliti instalati ai dar si Elevatia si Skewul antenei (f importante cand faci reglajul ei)
M-am uitat in viteza pt satelitii care-i vrei si reiese ca pe mijloc trebuie sa pui HotBird 13°E iar limita in V si E sunt mult mai mari decat ce vrei tu.
cand vrei esti bine venit cu intrebari, la care sper sa putem sa gasim si raspunsuri impreuna.
Sus In jos
flo7206




Mesaje : 7
Data de inscriere : 07/02/2016
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeLun Feb 08, 2016 1:58 pm

Multumesc,am vazut deja programul de calcul,ramane decat sa ma dux la prietenul meu in weekend sa stabilim cum o sa facem,cand o sa fiu pregatit cu tot ce trebuie,daca nu ma descurc,o sa te mai contactez.
Sus In jos
Alya




Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/03/2019
Varsta : 51
Localizare : Calafat

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeLun Apr 01, 2019 9:08 am

am reusit si eu cu montarea, am luat ca centru de la o ..Astra 19,2 --apoi am pus capetele 42 grade Turksat la est ..si la west...0,8 grade Thor ...dar langa lnb de la 0.8 ..o sa incerc sa vad daca ajung si la Amos 4 grade West..
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 834
Data de inscriere : 01/02/2016

Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitimeLun Apr 01, 2019 10:10 am

f bine, bravo
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor Toroidala Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor Toroidala   Ajutor Toroidala Icon_minitime

Sus In jos
 
Ajutor Toroidala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» WaveFrontier - antena toroidala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SATELITUL :: SATELIT :: SAT 4 ALL-
Mergi direct la: