SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Bun Venit!
Intrebarile sau cunostintele dumneavoastra pot conduce la buna functionare a Forumului, prin urmare va rugam sa ni le transmiteti!
Multumim.
SATELITUL
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Sat 4 All & All 4 Sat - Sit didactic necomercial
 
AcasaPortalForumUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker)

In jos 
AutorMesaj
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Empty
MesajSubiect: Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker)   Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Icon_minitimeDum Ian 28, 2018 5:37 pm

Converizorul Multi Banda Sat permite modificarea unei instalatii satelit prin plasarea unui LNB TWIN (sau Quad) pentru a fi folosit cu un receptor cu tuner dublu sau 2 receptoare separate, eventual in combinatie cu 2 diseqc 1x4 cuplate la converizor pentru 4 sateliti si receptor cu dublu tuner sau 2 receptoare separate.
Foto Convertizor si Baza acestuia:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Sta-de10

Réf. Convertizor:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Sta_de10


Schema instalatiei:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Schema13

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Schema12

TEST:

Am utilizat 2 programe de pe 2 sateliti diferiti (Eutelsat 5W si Thor 1W), aproape 50m Cablu (45m in exterior "Belden" negru si 5m RG6 interior alb) cuplate cu un Pasaj-Fereastra alb, un satfinder Golden Media (deasemeni folosit ca 1 receptor) si un Aston Simba (al doilea receptor).
(timp bun de receptie)

Masuratori semnal fara Convertizor:

pentru Eutelsat 5W:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) 5fara10

pentru Thor 1W:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) 1fara10

Masuratori cu ,Converizorul insatalat:

pentru Eutelsat 5W:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) 5cu10

pentru Thor 1W:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) 1cu10

Dupa cum se poate observa pierderile nu sunt deloc mportante pe cei 2 sateliti, MER-ul este aproape identic.
(am sa refac testul si n condti mai rele de receptie)

Am urmarit cele 2 programe de pe cei 2 sateliti simultan, am inregstrat cu unul in timp ce urmaream pe celalalt, am incercat toate combinatiile posibile si nu au fost scaderi de semnal sau probleme de orice natura.

mai jos foto cu aparatele folosite:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Scule10

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Tv10

CONCLUZII:

Dupa ce am facut toate operatiunile pe care le putea face un utilizator obisnuit, nu am intampinat nicio problema sau nicio scadere de semnal/calitate a imaginii celor 2 programe de pe cei 2 satelti.

Am sa il mai incerc in conditii ma dficile de receptie si totodata in combinatie cu alte componente satelit sau terestru sa vedem daca rezultatul este tot atat de bun.

Ce nu mia placut:

Cablurile gata facute cu care este livrat aparatul au mufe nu prea bine facute care pot duce la scurt-circute si implicit stricarea aparatului, deci e bine sa le verificam bine inainte de folosinta sau sa facem altele mai bune.

Remarca:

Daca cineva este interesat de o astfel de solutie cred ca este mai bine sa cumpere varianta cu alimentare externa (ca cel de mai sus) si nu pe cea mai ieftina dar care foloseste alimentare de la receptor, lesne de inteles de ce.
Sus In jos
antenutze
Admin
antenutze


Mesaje : 835
Data de inscriere : 01/02/2016

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Empty
MesajSubiect: Re: Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker)   Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) Icon_minitimeLun Ian 29, 2018 12:46 pm

Alte variante de instalatii satelit unde putem folosii Stacker/Destacker:

in combinatie cu Multiswitch:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) 113

sau cu DiseqC 1x4 sau ... pour 4 sateliti sau...:

Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker) 212
Sus In jos
 
Convertizor Multi Banda Satelit (sau Stacker/Destacker)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» STACKER DE-STACKER si TECHNIROUTER
» Tv prin satelit FTA, 18% din gospodariile din lume echipate cu o instalatie satelit
» ANTENE SATELIT OFFSET
» LA MULTI ANI!
» LA MULTI ANI ! 2022

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SATELITUL :: SATELIT :: SAT 4 ALL-
Mergi direct la: